2017 10 19 Ďáblická Bludička

Výsledky a protokol:
Ná dýchánek s proběhem se dostavilo více než 60 slavitelů. Udané parametry tratě byly vlivem časoprostorového zakřivení Ďáblic relativní a tak zkušené a znalé  nepřekvapilo, že  naběhali  něco přes 14km.  Některým dělalo potíže zaměření světelných bludiček a tak si přespolním během vyzkoušeli oranici. Výmluvy, že bludičky nebyly vidět přebíjí 20 hledačů, kteři si s nimi hravě poradili. Pekelně nejrychlejší běhounství Ďábličákem uhájil výrobce nejlepších čelovek (Lucifer) na světě i v podsvětí Ó-Pérák. O 4 minutky za ním přisvištěl Tomáš Johanovský a na bronz si šáhl Aleš Barcal.  Nejrychlejší běhnu 2017 si odnáší Vanda Králová před Helenou Kratochvílovou a Klárou Hausmanovou.
Za pomoc na startu díky Evičce. Honzovi pak za zapůjčení a technickou podporu svíticích bludiček.

Výsledky Bludička2017

Našlo se po akci:  šátek, kompas
Pozvánka:
Ďáblická Bludička (čtvrtek, 19.10.2017 – 14.nočník)

Zveme všechny příznivce teorie Externismu, aby demonstrativním nočním orientačním během Ďáblickým hájem podpořili vědeckou studii Járy Cimrmana, která se až na některé vyjímky setkala v odborných kruzích se závistivým odporem. Zároveň uctěme 80. výročí od úmrtí Cimrmanova kolegy a přítele Ernesta Rutherforda, který se dlouhodobě zabýval radioaktivním zářením a který nikdy veřejně neodsoudil žádnou s Cimrmanových teorií. Právě cimrmanův Externismum byl pro Rutherforda záchranným lanem v době, kdy na něj přišla tvůrčí krize. Nedokázal totiž své objevy sloučit s tehdy panující představou, že atom je nedělitelný a ve tvaru koule. Cimrman, jenž tou dobou již v chápání modelu atomu osahával kvantou mechaniku, a který znal Ernesta od společných studií na novozélandské Canterbury College, věděl, že musí s vysvětlováním své převratné teorie na poněkud pomaleji chápajícího Rutherforda velmi opatrně. Proto Ernesta pozval na nedělní fotbalový zápas. V poločasu utkání, kdy v agresivněji pojatém novozélandském fotbalu, byla již polovina z obou hrajících mužstev vyloučena (čili se rozpadla) ukázal, jak chápat laboratorně zkoumané radioaktivní záření alfa a beta. Po několika Cimrmanových pokusech vysvětlit Rutherfordovi základy kvantové mechaniky to Cimrman vzdal a doporučil, ať se Ernest raději drží při zemi či kolem slunce. Poté mu na tácek od párku nakreslil snadněji pochopitelný planetární model atomu. Rutherford tuto teorii rozvinul a v roce 1908 za ní obdržel Nobelovu cenu. Cimrmanovi bylo stydno, že Ernestovi tento zkreslený a nesprávný model vnutil, a proto se nijak nesnažil o uznání spoluautorství. Trvalo ještě několik let, než uzrála doba, aby Cimrmanova kvantovka došla pochopení. Nebylo to však ani tehdy jednoduché. Cimrmanova hlavní teze Externismu říká, že kdykoliv se v průběhu poznávacího procesu pokoušíme dostat blíže k nějakému předmětu, nutně nakonec dosáhneme místa, kde předmět není. Proto tedy na konci každého poznávacího procesu nevíme nic, ale víme to správně. Logický závěr potom zní: „Víme vše: nevíme nic.“ Tímto se Cimrman snažil vědeckému světu vysvětlit, jak funguje chápání obalu jádra atomu. Jediným vědcem, který se k Cimrmanovi opovržlivě nepostavil zády, byl mladičky Erwin Schrödinger. Hned si s ním začal dopisovat. Nadšený Cimrman mu ve více než ročním korespondenčním styku vysvětlil své teoretické i praktické závěry. Na důkaz přátelství i jako didaktickou pomůcku poté Erwinovi poslal vlněný svetr a kočku. Na základě toho pak v roce 1925 Erwin představuje vlnovou pohybovou nerelativistickou kvantovou teorii, tzv. Schrödingerova rovnici, popisující vlnové funkce částice. O osm let později za ní Schrödinger dostává Nobelovu cenu. K vykrádání došlo i v případě darované kočky, po které Schrödinger pojmenoval slavný pokus o interpretaci přechodu mezi makro a mikro světem.
Škoda.
Napříště už Cimrman radil pouze českým vědcům, např. Járovi Heyrovskému, ale o tom zase jindy.

O CO JDE:
Během či chůzí se můžete pobavit blouděním v háji, hledáním něčeho ve tmě, v lese, v díře, v jámě ďáblově, v rýze, v hustniku, v pelechu bezdomovce, za hromadou dřeva, na skále či v rybníčku.

KDY: ve čtvrtek 19.10.2017, start otevřen od 18:00 do 19:30

KDE: restaurace Na Mělnické v Ďáblicích (naproti hřbitovu). Restaurace se nachází na rozhraní ulic Ořechová a Ďáblická: GPS: [50°8’4.707″N, 14°28’39.846″E].

Odkaz na mapu: ZDE

 JAK se tam dostat ?: Dostanete se tam bud pěšky od metra Ladví (1,5km), nebo Střížkov (1km), tramvají (4, 10) nebo autobusy č. 103,136,345,348,368.

CO TAM ? : Kromě oslavy Cimrmana a Rutheforda, restaurace Na Mělnické čepuje Gambrinus 10, a Plzeň 12. Je zde i bohatý výběr minutek za slušnou cenu, tak ne, abyste se naprali předem.

CO S SEBOU ? : S sebou si vemte: čelovku, svítilnu či kahan, buzolu či kompas, tužku (ta se taky šikne), hodinky či chronometr, oblečení a ozutí dle počasí, drobné na pivo a startovné (30,-). Mapa (formát A4) nebude vodovzdorně upravena, a proto si vemte futrálek.

Vemte si pevné nohavice! Ostružíní je v Ďábličáku výživné.

 Pravidla :

Budou ještě upřesněna na startu.

Po příchodu do restaurace si nejdříve vyberte volný startovní čas na připraveném formuláři (odstup 1 minuta), napište své ctěné jméno, a zapamatujte startovní číslo a startovní čas.

Poté se zaregistrujte (hlašte příjmení jméno a startovní číslo) a zaplaťte startovné.

Dostanete průkazku se startovním číslem do které vyplňte jméno a startovní čas.

Minutu před startem buďte u časomíry s připravenou průkazkou ke kontrole.

Po odstartování nejdříve absolvujete povinný postup 1 až 9. Poté sbírate kontroly v libovolném pořadí 10 až 24. Na kontrolách 8 a 9 vám může být zkontrolována průkazka komisařem. Z kontroly 8 a 9 budou vidět světelné kontroly, které nejsou v mapě. Jaké, jejich popis a kde je naleznete – viz druhá strana mapy. Všechny světelné kontroly jsou dostupné ze země – není třeba někam lézt, většinou pod blikačkou (nelezte jak můry až ke světlu 🙂 ). Také nelezte přes ploty, soukromé pozemky či pole – ke kontrolám se dá dojít po cestách či pěšinách – i když oklikou.

Ražení voskovkou, která je na stuze poblíž reflexní tyčky. Případní oblepovači, lepte izolepu jen z jedné strany (té druhé bez chlívečků samozřejmě …).

Hodnocení : Není časový limit, ale tombola a vyhlášení bude v cca 21:30. Rozhoduje počet kontrol a při shodě pak čas. Kontroly 10 až 24 se počítají jen tehdy, pokud máte všechny kontroly 1 až 9.

Vyhlášení : v cca 21:30; bude i tombola s následnou oslavou Délka trasy : těžko říct, ale asi okolo 8 km, letos není časový limit, ale po 22:30 si to měříte sami 🙂

Přihlášky : přes google formulář: LINK (jednoduše připište jméno příjmení a email), nebo nouzově na email hyneku(uzenáč)seznam.cz do 17.10.2017 23:30 SEC, nebo do naplnění limitu bludičů. Poté jen po individuální domluvě a s dárky pro pořadatele. Těm, co přihlášku nepošlou hrozí, že buď dostanou použitou mapu od doběhnuvšího bloudila, nebo se na ně budu zlobit (případně obojí). Každopádně maximální počet účastníků je 60, hlašte se včas. Pro ty (ta děvčata), kteří (která) se strachují o svou počestnost, je dovoleno vyraziti i ve dvou.

Seznam přihlášených: ZDE

Za organizační team Hynek (602 114 407)