2019 10 23 Ďáblická Bludička

Zhodnocení:

O středeční noci října 23. látkové množství bludičů vyplnilo Ďáblický a Čimický lesopark do posledního molu. Magická zelená světla přitahovala nejen orientační hmyz, ale i zvídávé policisty, kteří zelené oko podezírali z teroristických úmyslů.

O místo prvního mola se strhla lítá bitva, kdy se všemi kontrolami o pouhých 37 vteřin doběhl před Luciferem O-Pérákem Borek Sysel. Poté nastala 20 minutová pauza. Pak, jako třetí a zároveň první v ženách, přilétla molyně Bára Kovaříková. O necelé dvě minuty za ní doplachtil propečený Chlebák Žitný. Druhé a třetí místo v ženách nasvítily Vanda Králová a Petra Vahalová. Není jasné, které místo obsadila závodnice, jenž si v restauraci zapomněla kalhoty, ale za matematicko- abecední pásek ladící s letošním tématem jí kalhoty vrátíme.
Update 24.10: Dnes mi přišla tato SMS od Dany R. : “Nemám u tebe kalhoty?”.
Dostat se tahle zpráva do “nepovolaných” očí, bez náležitého vysvětlení, tak to zavání rodinnou roztržkou (… nebo přesdržkou) :-).

Díky patří Evičce za pomoc na startu, Honzovi Ř. za zapůjčení skvělých blikaček a dalšímu Honzovi K. za sběr kontrol.

Uznání pak všem kteří uctili den Avogadrovy konstanty. Jistě si již budete pamatovat proč první letošní bludička startovala 23.10. přesně v 6:02 PM :-). Kdo stále neví, ať nahlédne do matematicko-fyzikálních tabulek.

VÝSLEDKY

FOTKY


Pozvánka:
Ďáblická Bludička (středa, 23.10.2019 – 16.nočník)

Zveme všechny příznivce hmyzu, aby nočním orientačním během Ďáblickým hájem oslavili mezinárodní den molů. Inspirátorem tohoto dne byl poprávu dědeček Járy Cimrmana, který se za svého pobytu v Turíně v polovině 19.století pravidelně setkával nad odpoledním capuccinem s ne přiliš úspěšným vědcem Amedeem Avogadrem (celé jméno Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro di Quaregna e Cerreto). Cimrman sledoval chabé pokusy Avogadra s elektromagnetickou indukcí a doslova školácké chyby s experimenty v oblasti elektrochemie. Všiml si však, že jeho přítel Amedeus vyniká v matematické zručnosti. Zejména pak v práci s kuličkovým počítadlem (abakusem) dosahoval pozoruhodných výsledků. Cimrman tak v době, která postrádala výpočetní kapacitu, využil Avogadrovy schopnosti k již dlouho plánovanému záměru spočítat počet molekul v malém objemu plynu. Avogardo se několikrát Cimrmana dotazoval, jaký plyn má být použit k výpočtům. Unavený Cimrman jen mávl rukou a odbyl Amedea slovy: “To máš jedno, všechny jsou stejné”. Dodnes není jasné, jestli hůře slyšící Cimrman reagoval na plyny, nebo na nedokončený předchozí hovor o ženách. Puntíčkářský Avogadro si Cimmanova slova zapsal a později drze rozvinul v tzv. Avogardův zákon: ” Stejné objemy všech plynů obsahují za stejného tlaku a teploty vždy stejný počet molekul”. Bohužel dědečka opomněl jakkoliv citovat. Avogadrovi se však jeho nečestnost vrátila. Ani za dvacet tři let tvrdé práce se mu totiž na abakusu nepodařilo sečíst všechny molekuly, a v roce 1856 umírá s rozdrásanými prsty od přesouvání kuliček.

Cimrmanův dědeček po dlouhá léta pečlivě střežil geniální myšlenku jak zjednodušovat výpočty chemických rovnic pomocí molů. Jeho syn (otec Járy), kterému jeho táta tajemství předal, však neudržel jazyk za zuby a základní principy vysvětlil svému spolubydlícímu Johannu Josefu Loschmidtovi. Tento starý vídeňák narozený v Karlových Varech se hned pustil do pokračování sčítání molekul v jednom krychlovém centimetru. Po dlouhých 36 letech počítání, během kterého mu narostl dlouhý plnovous, konečně došel k výsledku. V odborných kruzích známému jako tzv. Loschmidtova konstanta. V literatuře se bohužel nesetkáme ani s náznakem vděku Cimramanově rodině v tak podstatném objevu.

Jediným zadostiučiněním je pak rok 2019, kdy 144. Generální konference pro míry a váhy, na nátlak buditelů Járy Cimrmana, definitivně zvolila uhlík C12/6 jako zdroj pro určení Avogadro-Cimrmanovy konstanty.

Nutno podotknout, že právě uhlík C12/6 byl i klíčovým k zjištění, kdy se Jára Cimrman přistěhoval do Liptákova (bylo to na podzim roku 1906 plus mínus 200 let).


KDY: ve středu 23.10.2019, první bludič bude vypuštěn přesně v 6:02 PM, start bude uzavřen v cca 7:30 PM

KDE: restaurace Na Mělnické v Ďáblicích (naproti hřbitovu). Restaurace se nachází na rozhraní ulic Ořechová a Ďáblická: GPS: [50°8’4.707″N, 14°28’39.846″E].

Odkaz na mapu: ZDE

 JAK se tam dostat ?: Dostanete se tam bud pěšky od metra Ladví (1,5km), nebo Střížkov (1km), tramvají (10) nebo autobusy č. 103,183,348,369.

CO TAM ? : Kromě oslavy molů, restaurace Na Mělnické čepuje Gambrinus 10, a Plzeň 12. Je zde i bohatý výběr minutek za slušnou cenu, tak ne, abyste se naprali předem.

CO S SEBOU ? : S sebou si vemte: čelovku, svítilnu či kahan, buzolu či kompas, tužku (ta se taky šikne), hodinky či chronometr, oblečení a ozutí dle počasí, drobné na pivo a startovné (40,-). Mapa (formát A4) nebude vodovzdorně upravena, a proto si vemte futrálek.

Vemte si pevné nohavice! Ostružíní je v Ďábličáku výživné.

 Pravidla :

Dostanete oboustranou mapu A4, kde bude zakresleno 20 kontrol a jeden pozorovací bod PB (ten se neznačí). Z PB budou (pokud nebude velká mlha) vidět 3 světelné bludičky A,B,C, které budou blikat v morseovce s intervalem 4 vteřiny. Světelné bludičky ražte do políček 21,22,23.

Celkem tedy můžete orazit až 23 kontrol. Vše je scorelauf (volné pořadí sběru kontrol). Pořádně si vše naplánujte a mapu prohlédněte, ať na nějakou kontrolu nezapomenete 🙂

Po příchodu do restaurace si nejdříve vyberte volný startovní čas na připraveném formuláři (odstup 1 minuta), napište své ctěné jméno, a zapamatujte startovní číslo a startovní čas.

Poté se zaregistrujte (hlašte příjmení jméno a startovní číslo) a zaplaťte startovné (připravte si drobné 40,-).

Dostanete průkazku se startovním číslem do které vyplňte jméno a startovní čas.

Minutu před startem buďte u časomíry s připravenou průkazkou ke kontrole.

Ražení voskovkou, která je na stuze poblíž reflexní tyčky. Případní oblepovači, lepte izolepu jen z jedné strany (té druhé bez chlívečků samozřejmě …).

Hodnocení : Není časový limit, ale tombola a vyhlášení bude v cca 21:30. Rozhoduje počet kontrol a při shodě pak čas.

Vyhlášení : v cca 21:30; bude i tombola s následnou oslavou Délka trasy : těžko říct, ale asi okolo 8 km, letos není časový limit, ale po 22:30 si to měříte sami

Přihlášky : přes google formulář: LINK (jednoduše připište jméno příjmení a email), nebo nouzově na email hyneku(uzenáč)seznam.cz do 21.10.2019 23:49 SEC, nebo do naplnění limitu bludičů. Poté jen po individuální domluvě a s dárky pro pořadatele. Těm, co přihlášku nepošlou hrozí, že buď dostanou použitou mapu od doběhnuvšího bloudila, nebo se na ně budu zlobit (případně obojí). Každopádně maximální počet účastníků je 60, hlašte se včas. Pro ty (ta děvčata), kteří (která) se strachují o svou počestnost, je dovoleno vyraziti i ve dvou.

Seznam přihlášených: ZDE

Za organizační team Hynek (602 114 407)