Historicky první sestřel orientačního běžce v Čechách

Sestřel na Kozlovi

Až teprve po odběhu 6.ročníku orientačního tréninku pražské zimní ligy “Opět Na Kozla” jsem pochopil proč letečtí stíhači za druhé světové války měli takovou pakárnu s uznáním sestřelů nepřátelských letadel. Pokud nebylo k dispozici svědectví alespoň dvou očitých svědků, byl sestřel jen pravděpodobný. Velitelství měla pro uznání sestřelů velmi přísná kritéria, jakoby nechtěla uvěřit nikomu z chrabrých pilotů.

Stejně tak se tvářila většina posluchačů, když jsem jim po doběhu vyprávěl následující historku:

Kontrolu číslo 7 v dlouhé rýze razím jako první ve čtyřčlenné skupince. Pak svižně sbíháme z kopce po úzké pěšince. Tři borci včetně Obucha to pouštějí dolu velmi svižně, a tak mi utíkaj o asi 20 metrů. Vlevo je nízký ostružinový podrost. Obuch buší do lesní podložky (že by ploché nohy ?) a  vyplaší srnku , která skáče v ohromných obloucích přes podrost. Protože srna čumí jen dolu na ty tři a myslí si, že jsou v lese jediní, drze mne ignoruje a míří přímo kolmo přes cestičku přede mnou. 

Teď zpomalený záběr:   

Běžím jak vichr z hor, abych dohnal ty přede mnou. Srna v nejvyšším bodě skoku otáčí hlavu a zmerčí mě. Je jasné, že naše trajektorie se nemohou minout. Snažím se uhnout, ale 40ti kilové hovado se ve vzduchu strachy rozvlní a místo přímého skoku přes pěšinu se na mě řítí bokem. Dle Newtonových zákonů jsem nekompromisně smeten z cesty a zavalen srnčím se šípkovou. Kopýtka se naštěstí zaryjí vedle mé hlavy.  Naše pohledy se na pikosekundu střetnou téměř na dotyk obou čumáků a oba strašně zařveme. Ječící srnka mizí v houští a já se sbírám z šípkového keříku. 

Tímto žádám všechny svědky této události (ty co běželi přede mnou i za mnou), aby místopřísežným prohlášením podali svědectví.
Oddílu velkopopovických srn tak bude na  sto procent přiznán historicky první sestřel orientačního běžce v Čechách.

Svědectví Obucha už mám. Něco v tomto duchu: “Jo viděl jsem, jak se tam s něčím válíš na zemi a strašně řveš. Protože jsem si myslel, že tě napadnul divočák, raději jsem zrychlil.”  

Díky všem organizátorům za skvěle připravenou akci !

Hynek z kokořínského oddílu přírodních sportů: “Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech”

Ražení z GPS zde: http://jasondrson.rajce.idnes.cz/PZL_OB_Mapy/#2013_01_05_PZL_Na_Kozla_000.jpg