2022 10 25 Ďáblická Bludička

Výsledky a zhodnocení:

61 bludičů a bludiček
20 kontrol roznesených
1 kontrola (č. 18) ukradená
1 kontrola nějakým nenechavcem přenesená (díky Pavlovi za navrácení na správné místo)
1 vymknutý kotník – přejeme brzké výléčení
23 kontrol falešných z OB ligy
1 nalezené sluneční brýle – pokud znáte majitele, ozvěte se
1 běžec (Chlebák Žitný), který si dal jako zákusek katastr (+15km)

Oslava udělení Nobelovy ceny (25.10.1959) naším Járům proběhla navýsost důstojně.
Výsledné časy doběhlých bludičů a bludiček ovlivněny byly zcizenou kontrolou, jejíž okolí mnohými z vás pročesáváno bylo drahnou chvíli. Výsledné časy pak odpovídají stupni odhodlání prohledávat podobná místa a jistoty, že jste na správném místě.
Pod hodinu lesíkem prosvištěl Myro před Obuchem a Pavlem Kurzem. Z dam se s hustníky v Ďábličáku nejlépe popasovala Petra Vahalová před Zuzkou Weisovou a Adrianou Plotzerovou. Taktéž rodinné týmy a mládež si zaslouží pochvalu. Nejdéle v lese pobyl Hostivít alias Skákal přes oheň až si propálil mokasíny – téměř 3,5h (díky Honzovi za dozor nad jeho šťastným návratem do restaurace).
Poděkování patří taktéž výpočetnímu centru Lídě a Davidovi a Ivaně za sběr kontrol.

Do vašich brlohů vás zdraví

Seskočil z rudé skály z vyrazil si dech

VÝSLEDKY BLUDIČKY 2022 ZDE

PÁR FOTEK ZDE

Pozvánka:

Ďáblická Bludička (úterý, 25.října 2022 – 18.nočník)

Koncem roku 1921 se vypravil Jára Cimrman na cestu do Japonska, aby pomohl s rekonstrukcí země poničené ničivým zemětřesením. Při odklízení trosek v chemické továrně nedaleko města Šizuoka si Jára všiml nebezpečně odkapávající rtuti do zásobníku s neznámým roztokem. Z málo čitelného nápisu na kádi se dalo vyčíst pouze to, že obsahuje kadmium. Zvídavý Jára se zamyslel a začal přemýšlet, jak zjistit přítomnost všech prvků v nebezpečně bublajícím roztoku. Inspirován faktem, že rtuť je vodič, připojil Cimrman ke kádi a k trubce s kapající rtutí svůj kapesní voltmetr, baterii, ampérmetr a oblíbený dvojmužný reostat. Poté, co začal otáčet reostatem a zvyšovat napětí, užasle spozoroval, že proud se nezvyšuje lineárně, ale skokově. To ho přivedlo k myšlence, že skoky by mohly být jednotlivé chemické prvky.
Chtěl si svoji teorii ověřit i na jiném vzorku a výsledky porovnat. Měl štěstí, že ve stejném městě, ještě před zemětřesením, vypukla aféra se zmrzlinou. Smetanová směs na výrobu zmrzlé cukrovinky byla totiž kontaminována jedovatým kadmiem. Jára tedy zašel do skladu nejbližší cukrárny a jako vzorek použil polárkový dort (v té době již rozteklý, neb ve městě nefungovala elektřina). Po přiložení elektrod a odkapání několika kapek rtuti do polárkového dortu zjistil, že skokový průběh proudu je naprosto stejný jako ten, co pozoroval v chemické továrně. Zajásal nad objevem jedu ve zmrzlině a celý postup si pečlivě zapsal do svého notýsku. Metodu dle smetanové laskominky nazval Polárkograf. Cimrmanův notýsek si nedlouho poté, v rámci výuky českého jazyka, půjčil jeho přítel Himšo Šikata, který se intenzivně připravoval na návštěvu nově vzniklého Československa. Járovi ho ale, jak tvrdil ze studijních důvodů, již nevrátil. Zápisky Cimrmanovy (mimo jiné) zahrnovali také hru Proso, která jak známo obsahuje mnoho divadelních obrazů. Ty Šikatovi daly řádně zabrat. Než se je dokonale naučil nazpaměť, strávil nad nimi 185 setů sushi. Nakonec je ale všechny zvládl (obrazy i sushi) a po příjezdu do Prahy se s nabytou znalostí češtiny pochlubil svému domácímu, panu Jaroslavovi Heyrovskému. Ten trpělivě vyslechl Šikatův přednes a velmi zbystřil v pasáži, jež se věnovala Cimrmanovu pokusu se rtutí. Tu si totiž Šikata omylem přidal k divadelní hře jako obraz číslo 68. Heyrovský jako zkušený chemik nelenil, a celý pokus v roce 1922 vyzkoušel a zveřejnil.
25. října 1959 za něj pak Heyrovský dostává Nobelovu cenu. Nutno podotknout, že Heyrovský byl nominován na tuto cenu celkem 18 krát. V 17 případech se vždy našel někdo, kdo komisi pro udílení cen na anonymním papírku sdělil: „Tento objev vynalezl Jaroslav Cimrman“. Při osumnácté nominaci ovšem nějaký darebák utrhl konec lístečku. Komise tak omylem schválila nesprávného Jaroslava. Útěchou pro nás Cimrmanology je pak fakt, že Heyrovský převzal (i když zkomoleně) Járův název objevu Polárkografu dnes známého jako Polarografie.

O CO JDE:

Během či chůzí se můžete pobavit blouděním v háji, hledáním něčeho ve tmě, v lese, v díře, v jámě ďáblově, v rýze, v hustniku, v pelechu bezdomovce, za hromadou dřeva, na skále či v rybníčku a současně oslavit výročí udělení Nobelovy ceny oběma Jaroslavům.

KDY: v úterý 25.10.2022, start otevřen od 18:00 do 19:30

KDE: restaurace Na Mělnické v Ďáblicích (naproti hřbitovu). Restaurace se nachází na rozhraní ulic Ořechová a Ďáblická: GPS: [50°8’4.707″N, 14°28’39.846″E].

Odkaz na mapu: ZDE

 JAK se tam dostat ?: Dostanete se tam bud pěšky od metra Ladví (1,5km), nebo Střížkov (1km), tramvají (10) nebo autobusy (103, 183, 368, 369, 368, 348).

CO TAM ? : Kromě hledání odpovědi na otázku života vesmíru a vůbec, restaurace Na Mělnické čepuje Gambrinus 10, a Plzeň 12. Je zde i bohatý výběr minutek, tak ne, abyste se naprali předem.

CO S SEBOU ? : S sebou si vemte: čelovku, svítilnu či kahan, buzolu či kompas, tužku (ta se taky šikne), oblečení a ozutí dle počasí, drobné na pivo. Mapa (formát A4) nebude vodovzdorně upravena, a proto si vemte futrálek.

Startovné: dobrovolné (víc než 30,- mi nedávejte, nechci se dostat mezi tu bohatou pakáž)

Vemte si pevné nohavice! Ostružíní je v Ďábličáku výživné.

Pravidla :
Budou ještě upřesněna na startu a pár dní předem zde – sledujte web.

Po příchodu do restaurace si NEJDŘÍVE vyberte na připraveném formuláři (na kulečníkovém stole) volné startovní číslo se startovním časem (odstup 1 minuta).  Do formuláře připište své ctěné jméno, a zapamatujte si startovní číslo a startovní čas.

Poté se vedle v místnosti zaregistrujte (hlašte příjmení jméno a startovní číslo).

Dostanete průkazku se startovním číslem do které vyplňte jméno a startovní čas.

Minutu před startem buďte u časomíry s připravenou průkazkou ke kontrole.

Startujte se se sami (přepokládáme fair play) a v okamžiku startu (čas na průkazu) si berte i mapu (né předem).

Ražení voskovkou, která je na stuze poblíž reflexní tyčky. Případní oblepovači, lepte izolepu jen z jedné strany (té druhé bez chlívečků samozřejmě …).

Po doběhu si sami sami napište doběhový čas do průkazu (dle časomíry na stole) a průkaz odevzdejte.

Hodnocení : Není časový limit. Rozhoduje počet kontrol a při shodě pak čas.

Délka trasy : těžko říct, ale asi okolo 7 km, letos není časový limit, ale po 22:30 si to měříte sami

Přihlášky : přes google formulář: LINK (jednoduše připište jméno příjmení a email), nebo nouzově na email hyneku(uzenáč)seznam.cz do 23.10.2022 23:30 SEC, nebo do naplnění limitu bludičů. Poté jen po individuální domluvě a s dárky pro pořadatele. Těm, co přihlášku nepošlou hrozí, že buď dostanou použitou mapu od doběhnuvšího bloudila, nebo se na ně budu zlobit (případně obojí). Každopádně maximální počet účastníků je 60, hlašte se včas. Pro ty (ta děvčata), kteří (která) se strachují o svou počestnost, je dovoleno vyraziti i ve dvou.

Seznam přihlášených: ZDE

Za organizační team Hynek (602 114 407)