2012 11 20 Ďáblická Bludička

Protokol:

– 71 bludičů/bludiček
– 25 kontrol pravých
– mnoho falešných kočičích očí, viz. Geocache Lovci pokladu: odkaz zde
– jedna falešná kontrola u rybníčka poblíž kontroly 24 (dokonce s voskovkou !!), ovšem jiné barvy a mimo kolečko. S tou také nemáme nic společného 🙂
– bohužel taktéž jedno ukradené kolo (nechť ruka upadne a sliz pohltí toho nenechavce)
– jedny nalezené elasťáky a pružný úchyt na čelovku (majitelé ozvěte se)
– 2 organizátoři (Liduška-výpočetní centrum a Seskočil z rudé skály)
– dík Hvězdářovi za pomoc při sběru kontrol a Liběřické cukrárně (bludiči po limitu) za výtečné zákusky (všimné za pozdní přihlášku) 🙂

Pár fotek: ZDE

GPS Postupy Fandy, který jak jeden z 5 sebral vše: ZDE 

Výsledky: ZDE(xlsx) nebo ZDE(pdf)

PS. Od Petra(3) a Jirky(9) mi chybí průkazky. Kluci, napište mi doběhové časy a počty kontrol. Pak vás doplním.

Pozvánka:

Ďáblická Bludička (úterý, 20.11.2012 – 9.nočník)

Zveme všechny příznivce nocí, aby v úterý 20. listopadu nočním proběhem okolo Ďáblické hvězdárny oslavili jednoho z největších příznivců nocí.

Tento den uplyne přesně 123 let od narození slavného amerického astronoma Edwina Hubbla, který dokázal trávit dlouhé noční hodiny pozorováním oblohy v mrazivém větru observatoře.

Snad nejslavnějším objevem tohoto amerického génia je jeho teorie o rozpínání vesmíru ke které značnou měrou dopomohl náš český génius Jára Cimrman.

Krátce po první světové válce se totiž Jára Cimrman při plánované návštěvě krajanů v Kalifornii, rozhodl  pro noční turistický výšlap na nedalekou horu Mount Wilson. Po několikahodinovém bloudění, když mu přestal svítit jeho úsporný čelový kahan a tudíž nemohl řádně mapovat, konečně spatřil vrchol na kterém stála, na tehdejší vyspělě středoevropské poměry, poněkud primitivní americká, dřevěná observatoř. Uvnitř observatoře narazil Jára Cimrman právě na Edwina Hubbleho, se kterým si již po léta čile korespondoval na téma “laktační křivka vesmíru”. Hubble seděl na židli a nervózně se s ní posouval. Zároveň se potil vzteky, až se mu dělal ruměnec ve tváři. Nemohl totiž přijít na to, jak prokázat svoji teorii o rozpínání vesmíru. Cimrman dbaje astronomova zdraví,  hned jak ho spatřil, zvolal : ”Edo, posouváním žídle si nepomůžeš, jen rudneš, a tím ti konstantně expandují emoce !”. Hubble se prudce otočil a na chvíli zamyslel. Kývl Cimrmanovi na pozdrav, a dál mu již nevěnoval pozornost. Horečně začal cosi psát do svého poznámkového bloku.

O několik měsíců později vyšla jeho slavná práce, ve které pomocí tzv. “rudého posuvu” dokazoval, že vzdálenější objekty se ve vesmíru od sebe vzdalují rychleji. Zároveň ve své práci zavedl, slavnou, tzv. Hubblovu konstantu.

Jak už to mezi vědci bývá, o svém příteli Járovi se ani řádkem, ani odkazem nikde nezmínil. Když o několik let později zasedala komise rozhodující o udělování Nobelových cen, Hubble byl hlavním kandidátem.

Vědec však trpěl výčitky. Znaje, že Cimrmana z tak významného objevu vyautoval, čestně napsal komisi dopis, že na navrhovanou Nobelovu cenu rezignuje a finanční ocenění věnuje Cimrmanovi na výzkum strojového balení mléčných výrobků (tzv.”mléčná dráha”).

Tou dobou totiž Jára pobýval pod Tatrami a přemýšlel, jak efektivně přepravovat a uchovávat mléko od slovenských bačů. Díky finanční injekci od Edy rozjel unikátní metodu kontinuálního plnění mléka přímo na salaši do papírových kartónů. Zprvu papírové obaly propouštěly. Jednoho letního rána tak na cestě z Telgártu do Ružomberoka, kam se mléko přepravovalo, mohli vesničané pod nohama sledovat úchvatnou mléčnou dráhu, na kterou dodnes vzpomínají. Cimrman poté vylepšil svou metodu balení potažením kartónu polyetylénem a aby zviditelnil slovenské hory nazval ji: “Tatra” s tím, že detaily vyřeší “pak”. Musel totiž náhle odjet do Heidelbergu pomocí kolegovi Planckovi s kvantováním.

Cimrmanových plánů kontinuálního plnění mléka do polyetylénem potažených kartonových krabic se mezitím obratně zmocnil švédský vědec Erik Wallenberg, tou dobou pobývající v lázních Turčianská Čierna. O několik let později si metodu drze nechává ve Švédsku patentovat pod zkomoleným názvem Tetra Pak, aniž by Járovi přiznal jakýkoliv podíl.

Škoda.

 

Vítejte na 9. nočníku v Ládví !

Opět se můžete pobavit blouděním v háji, hledáním něčeho ve tmě, v lese, v díře, v jámě ďáblově, v rýze, v hustniku, v pelechu bezdomovce, za hromadou dřeva, na skále či v rybníčku.

 KDY: v úterý 20.11.2012, start otevřen od 18:00 do 19:30

 KDE: restaurace Na Mělnické v Ďáblicích (naproti hřbitovu). Restaurace se nachází na rozhraní ulic Ořechová a Ďáblická: GPS: [50°8’4.707″N, 14°28’39.846″E].

Odkaz na mapu: ZDE

 JAK se tam dostat ?: Dostanete se tam bud pěšky od metra Ladví (1,5km), nebo Střížkov (1km), tramvají (4, 10) nebo autobusy č. 103,136,345,348,368.

CO TAM ? : Kromě oslavy výročí a bloudění hájem, restaurace Na Mělnické čepuje Gambrinus 10, a Plzeň 12. Je zde i bohatý výběr minutek za slušnou cenu, tak ne, abyste se naprali předem.

CO S SEBOU ? : S sebou si vemte: čelovku, svítilnu či kahan, buzolu či kompas, HODINKY či jiný chronometr (přesný čas se bude hodit), tužku, oblečení a ozutí dle počasí, drobné na pivo a startovné (30,-). Kdo si nechce brát buzolu, může se orientovat podle lišejníků nebo mraveniště. Mapa (formát A4) nebude vodovzdorně upravena, a proto si vemte futrálek

Vemte si pevné nohavice! Ostružíní je v Ďábličáku výživné.

 Pravidla :

Budou upřesněna na startu, ale asi něco podobného v duchu minulých let. Startuje se sólo, jak kdo přijde (odstup cca 1 min).

 Kontroly : reflexní tyčky, voskovky (průkazku olepujte izolepou jen z jedné strany! )

 Vyhlášení : krátce po doběhnutí posledního v limitu (cca 21:15); možná bude i tombola s následnou oslavou

 Délka trasy : těžko říct, ale asi okolo 6 km

Přihlášky : na email hyneku@seznam.cz do 18.11.2012 23:30 SEC, nebo do naplnění limitu bludičů. Poté jen po individuální domluvě a s dárky pro pořadatele. Těm, co přihlášku nepošlou hrozí, že buď dostanou použitou mapu od doběhnuvšího bloudila, nebo se na ně budu zlobit (případně obojí). Každopádně maximální počet účastníků je 60, hlašte se včas. Pro ty (ta děvčata), kteří (která) se strachují o svou počestnost, je dovoleno vyraziti i ve dvou.

Za organizační team Hynek (602 114 407)